معرفی ، مزایا و معایب درخت گردو ژنوتیپ | نهالستان طبیعت سبز

معرفی ، مزایا و معایب درخت گردو ژنوتیپ

  • صفحه اصلی
  • /
  • معرفی ، مزایا و معایب درخت گردو ژنوتیپ
معرفی ، مزایا و معایب درخت گردو ژنوتیپ

معرفی ، مزایا و معایب درخت گردو ژنوتیپ

مقدمه ای بر مزایا و معایب گردو ژنوتیپ:
امروزه باغ سازی گردو یکی از زمینه های اقتصادی در کشاورزی محسوب می شود. اگر قصد دارید یک باغ گردو ایجاد کنید، حتماً به این فکر کرده اید که چه نوع نهال گردو را خریداری کنید. برای داشتن باغی پر از محصول باید نهال های مناسب با اقلیم و منطقه جغرافیایی خود تهیه کنید و با اصول آن ها را پرورش دهید.
گردو ژنوتیپ سبز نهال یکی از نهال های گردو است که می توانید در باغ خود بکارید. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های این نوع درخت از جمله مواردی مانند روش کاشت، مشخصات ظاهری، مزایا و معایب گردو ژنوتیپ و موارد دیگر بپردازیم.
شناخت انواع درختان:
انواع مختلفی از نهال گردو برای کاشت در باغ ها وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. در کشور ما که دارای انواع آب و هوا و اقلیم جغرافیایی هستیم، هر نهال گردو برای کاشت در مناطق و شرایط آب و هوایی خاص مناسب است.

برخی از انواع ارقام گردو به شرح زیر است:
نهال های پیوندی از گردو چندلر
خوشه نهال گردو
نهال گردو ژنوتیپ سبز نهالB
نهال گردو Frenor پیوندی
نهال کانادایی گردو
نهال گردوی آمریکایی گردو
نهال گردو در سرکان
نهال گردو Hartley
نهال گردو به رنگ قرمز
نهال گردو لارا
در ادامه قصد داریم به معرفی ویژگی ها و معایب گردو ژنوتیپ بپردازیم.
معرفی کلی درخت گردو ژنوتیپ:
نهال گردو ژنوتیپ سبز نهال یکی از انواع گردو است که در ایران کاشته می شود و به صورت بذر یا نشایی یافت می شود. با کمک اصلاح ژنتیکی، بسیاری از معایب گردو ژنوتیپ رفع شده است. گردو ژنوتیپ دارای ویژگی خود گرده افشانی است که آن را بسیار بارور و بارور می کند. این گونه یکی از درختان سودآور است و به همین دلیل باغداران زیادی را ترغیب کرده است تا زمین های کشاورزی خود را به کاشت آن اختصاص دهند.

ویژگی های ظاهری درخت گردو ژنوتیپ:
درخت ژنوتیپ گردو دارای ساقه کوتاه و شاخ و برگ بسیار متراکم است. با توجه به این ویژگی ها بهتر است نهال های این نوع درخت گردو در فاصله مناسبی از یکدیگر کاشته شود. حداکثر ارتفاع درخت گردو ژنوتیپ به 8 متر می رسد.
چه مناطقی برای رشد نهال های گردو ژنوتیپ مناسب نیستند؟
برای اینکه بفهمید کدام نوع نهال گردو برای باغ شما مناسب است، باید اطلاعات دقیقی در مورد شرایط آب و هوایی، ارتفاع و آب و هوای محل باغ خود داشته باشید. نهال برتر گردو ژنوتیپ برای کشت در مناطقی که ارتفاع بیش از 1400 متر از سطح دریا دارند بهینه نیست. ارتفاع ایده آل برای رشد نهال این درخت از 600 متر تا 1000 متر است. گردو ژنوتیپ سبز نهال را می توان در مناطق سردسیر و غیره رشد داد.
گردو ژنوتیپ برای چه نوع آب و هوایی مناسب است؟
این نژاد درختی گردو برای مناطق نسبتاً گرم تا متوسط ​​استفاده می شود. یکی از معایب درخت گردو ژنوتیپ این است که هوای بسیار سرد می تواند به نهال آن آسیب برساند. البته جوانه زدن و رویش مجدد این نهال پس از سرما باعث حفظ محصول می شود.
خاک مناسب برای کاشت نهال گردو از ژنوتیپ:
درخت گردو ژنوتیپ سبز نهال درختی نسبتاً مقاوم به حساب می آید و می تواند با اکثر خاک ها سازگار شود، توصیه می شود اگر می خواهید بیشترین کارایی را از نهال های گردو خود مشاهده کنید، آن را در خاک شنی و در عمق یک متری بکارید. این نوع خاک باعث می شود که ریشه درخت به خوبی رشد کند و مواد معدنی دریافت کند.
فاصله کاشت درخت گردو ژنوتیپ:
با توجه به اینکه گردو ژنوتیپ از نوع پایه کوتاه و دارای الگوی رشد گسترده است، بهتر است نهال های این نوع درختان گردو را در فاصله 6×7 متر کاشت کنید. این روش کاشت باعث افزایش تراکم کاشت در باغ می شود.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو:
نهال های گردو در پاییز و زمستان خواب می روند که زمان مناسبی برای کاشت نهال گردو است. زیرا نهال ها هنگام انتقال به باغ آسیبی نمی بینند. همچنین در هنگام کاشت باید به تامین نیاز سرمایی نهال توجه کرد. بنابراین، بهترین زمان برای کاشت نهال این نوع گردو از اواسط تا اواخر پاییز است. البته در برخی موارد می توان آن را تا پایان زمستان کاشت.
درخت ژنوتیپ چقدر عمر می کند؟
درختان گردو بیشتر از درختان دیگر عمر می کنند. درخت گردو ژنوتیپ می تواند تا 300 سال عمر کند. البته اینکه درخت گردو چقدر عمر می کند و چقدر تولید می کند بستگی به میزان تیمار و میزان آبیاری و کوددهی دارد. در برخی موارد عمر درخت گردو به 1000 سال می رسد.
توجه داشته باشید که درخت گردو ژنوتیپ در مراحل مختلف بلوغ و رشد خود شرایط متفاوتی دارد و هر یک از این دوره ها نرخ بازدهی خاص خود را دارند. بیشترین عملکرد درخت در دهه پنجم تا ششم زندگی آن مشاهده می شود، اما این مقدار با گذشت زمان کاهش می یابد.
از معایب پرورش درخت گردو ژنوتیپ ؟
برخی از مهمترین معایب گردو ژنوتیپ موارد زیر است:
برخلاف بسیاری از ارقام تجاری، این درخت دارای ریزش زودرس است.
یکی از معایب گردو ژنوتیپ در (مناطق گرمسیری) دیرگل و شاخ و برگ بودن آن است.
در مناطق خشک با آب کم، این نوع درخت گردو به کندی رشد می کند. ولی خشک نمیشه
توجه داشته باشید که هوای بسیار سرد می تواند به نهال های این درخت آسیب برساند.
معمولا پس از 6-8 سال پس از کاشت به باردهی مناسب می رسد.
گردو ژنوتیپ ساختاری تخم مرغی شکل دارد.
تقریباً نیمی از وزن مغز گردو ژنوتیپ مربوط به پوست او است.
ضخامت پوسته چوبی آن معمولی است و نمی توان گفت که پوست آن کاغذی است.

مزایای رشد درختان گردو ژنوتیپ چیست؟
نرخ بازده اقتصادی و تجاری گردو ژنوتیپ است.
با خرید نهال گردو ژنوتیپ می توانید سرمایه گذاری کم ریسکی داشته باشید.
تقریبا 95 درصد از میوه های این درخت خالی نیست و همه آنها پر مغز و سالم هستند.
گردو ژنوتیپ مقاومت بالایی در برابر بسیاری از بیماری ها و آفات دارد.
رشد مجدد و رویش مجدد این نهال پس از سرما باعث حفظ محصول می شود.
از آنجایی که درخت ژنوتیپ دارای پایه کوتاه و کوتاهتر از سایر درختان گردو است، برداشت آن بسیار آسان است.
گردو ژنوتیپ دیرتر از سایر گردو ها گل می دهد و بنابراین برای مناطقی با بهار خنک مناسب است.
فواید مغز گردو ژنوتیپ:
درباره ویژگی های محصول این درخت می توان موارد زیر را بیان کرد:
رنگ مغز گردو این درخت روشن و سفید است.
مغز گردو او دارای پوست صاف و حالت کشیده است.
مغز گردو ژنوتیپ چرب و خوشمزه است.
Y…
خلاصه و نتیجه گیری مزایا و معایب گردو ژنوتیپ:
نهال گردو ژنوتیپ سبز نهال یکی از انواع گردو است که در ایران کاشته می شود و به صورت بذر یا نشایی یافت می شود. از آنجایی که درخت ژنوتیپ کوتاه و کوتاهتر از سایر درختان گردو است، برداشت آن بسیار آسان است. گردو ژنوتیپ دیرتر از سایر گردو ها گل می دهد و بنابراین برای مناطقی با بهار خنک مناسب است.
از معایب گردو ژنوتیپ می توان به مواردی مانند اوایل پاییز و دیر گل دادن آن اشاره کرد. همچنین نهال این درخت در مناطق خشک و با آب کم به کندی رشد می کند. معمولا پس از 6-8 سال پس از کاشت به باردهی مناسب می رسد. ضخامت پوسته چوبی آن معمولی است و نمی توان گفت که پوست آن کاغذی است. اما از مزایای آن می توان به عملکرد مناسب، مغز سالم، خوش طعم و چرب محصول، مقاومت بالا در برابر بیماری ها و آفات اشاره کرد.در صورت تمایل به خرید نهال گردو ژنوتیپ سبز نهال می توانید با کارشناسان نهال سبز نهال تماس گرفته و نهال گردو مورد نظر خود را خریداری نمایید. سبز نهال یکی از معتبرترین نهالستان های فروش نهال گردو با مجوز رسمی از جهاد کشاورزی در ایران می باشد. فروش تمامی ارقام با ضمانت بازگشت وجه و گواهی اصالت ارائه می شود.