احداث باغ | نهالستان طبیعت سبز

احداث باغ

احداث باغ | نکات طلایی در احداث باغ

هنگام ساخت یک باغ جدید ، دو موقعیت ممکن است بوجود آید. در حالت اول ، یک محصول خاص مطلوب است (به عنوان مثال ، سیب ، بادام و ...) و لازم است که زمین مناسبی برای کشت آن پیدا شود. در مورد دوم که بیشتر رایج است ، زمین مخصوص موجود است و باید درختی کاشت که با آن سرزمین و قلمرو سازگار باشد.
در هر دو مورد ، احداث باغ چهار مرحله دارد:
1- مطالعه عوامل محیطی
2- بررسی عوامل اقتصادی
3- انتخاب انواع و تهیه نهال
4- آماده سازی زمین و کاشت نهال
1- فاکتورهای محیطی:
واکنش درختان میوه به عوامل محیطی به دلیل سن ، رشد و باروری آنها تا حدی با سایر گیاهان متفاوت است. از آنجا که درختان میوه در هنگام بلوغ بزرگ می شوند و نیاز به کاشت در فاصله نسبتا زیاد از یکدیگر دارند ، اغلب تغییر عوامل سازنده محیط رشد و تطبیق آنها با گیاهان بسیار دشوار و حتی غیرممکن است. در نتیجه لازم است محیط رشد این گیاهان از ابتدا مناسب باشد. مهمترین عوامل محیطی که رشد و عملکرد درخت را تعیین می کند عبارتند از:
درجه حرارت:
مانند سایر گیاهان ، درختان میوه دارای محدوده دمایی خاص و دمای مناسب برای رشد و پرورش هستند. علاوه بر این ، درجه حرارت بر عمر درختان میوه و سایر ویژگی ها تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، درختان برگریز باید دمای زیر هفت درجه سانتیگراد را در طول زمستان چند ساعت تحمل کنند تا بعد از خواب شروع به رشد کنند. این یکی از مهمترین عوامل محدود کننده سطح کشت انواع درختان میوه است ، بدین معنا که: اگر سرمای لازم تأمین نشود ، در بیشتر موارد جوانه های گل در بهار شکوفا نمی شوند و برداشت نمی شوند. یکی دیگر از تأثیرات بسیار مهم دما بر درختان میوه ، یخبندان بهاری است. بسیاری از نقاط جهان ، علیرغم محدوده دمایی مناسب و سرما برای درختان میوه ، به دلیل یخبندانهای دیررس بهاری که معمولاً پس از شکستن جوانه ها رخ می دهد و باعث سرمازدگی گلها و گاهی میوه ها می شود ، برای پرورش میوه مناسب نیستند. سایر عوامل دمایی موثر تولید میوه شامل نوسانات دما یا نوسانات شدید دما بین روز و شب (که رشد درختان را مختل می کند) و تگرگ (که به برگها و میوه ها آسیب می رساند) می باشد.
ب - نور:
آزمایش های مختلف نشان داده است که به استثنای توت فرنگی ، میوه های دیگر به گلدهی در روز حساس نیستند (نور تصادفی) و تنها تأثیر این عامل بر آنها افزایش یا کاهش دوره فتوسنتز هر روز است. بر خلاف نور روز ، شدت نور برای رشد و باروری درختان بسیار مثر است. تغییر شدت نور در سطح باغ غیر عملی است و تنها راه برای به دست آوردن نور کافی روی درخت دادن شکل و تراکم مناسب به آن است. یکی از مهمترین تأثیرات نور بر درختان میوه ، رنگ میوه است. به عنوان مثال ، در مورد میوه های سیب ، اگر شدت نور (به ویژه در دو تا سه ماه آخر فصل رشد) ناکافی باشد ، تولید رنگ قرمز مختل می شود و به همین دلیل پیشنهاد شده است که در مناطق دارای ابری یا مه آلود پاییز ، سیب های زرد و سبز باید به جای انواع قرمز پرورش داده شوند.
ج - موقعیت مکان:
مجموعه ای از عوامل ، مانند عرض جغرافیایی ، ارتفاع و شیب زمین ، مکان یک سایت را تعیین می کند. تأثیر این عوامل در درجه اول به دمای محیط و ثانیاً به شدت نور بستگی دارد. بنابراین ، هرچه عرض جغرافیایی بیشتر باشد ، وقتی خورشید با زاویه کمتری نسبت به سطح زمین می تابد ، دمای محیط و شدت نور در دسترس گیاهان کمتر می شود. افزایش ارتفاع باعث کاهش دمای محیط نیز می شود و در نتیجه گاهی ارتفاعات شمالی اما پایین (به عنوان مثال خوزستان) گرمتر از ارتفاعات جنوبی اما بیشتر (به عنوان مثال فارس) است. کج شدن زمین بسته به جهت می تواند بر دما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. در نیمکره شمالی ، دامنه های رو به جنوب حداکثر میزان نور خورشید را دریافت می کنند.
این خاکها در بهار زودتر گرم می شوند ، در تابستان گرمتر و خشک تر و در پاییز سردتر می شوند. بنابراین ، در مناطق سردسیر ، خطر یخبندان زمستانی در این مناطق کمتر است ، اما در شرایط یخبندان بهاری (یخبندان گل) ، بیشتر است و به طور کلی فصل رشد طولانی تری برای گیاه فراهم می شود. نمونه بارز این نوع زمین ، زمینی است که در دامنه های جنوبی شیب البرز در امتداد دریای خزر واقع شده است که برای پرورش مرکبات نسبت به سایر نقاط منطقه مناسب تر است. دامنه های رو به شمال دقیقاً برعکس دامنه های رو به جنوب است و می تواند برای کاشت درختان برگریز در مناطق گرمتر (مانند استهبان و نی ریز فارس) مفید باشد. دامنه های رو به شرق یا غرب مرز بین دو نوع دیگر است.
در مکانهایی که احتمال یخبندانهای پایانی بهار زیاد است ، باید تا آنجا که ممکن است سعی کنید باغها را در مناطق شیبدار بکارید. دلیل این امر این است که هوای سرد سنگین تر از هوای گرم است که در امتداد سطح شیب دار می لغزد و در حفره ها و کاسه ها جمع می شود و به گیاهان موجود در آنها آسیب می رساند. نمونه بارز آن جهرم در مورد مرکبات و نی ریز در مورد بادام است.
ت - خاک:
اکثر درختان میوه نسبت به بافت خاک بسیار حساس هستند و اگر خاک دارای عمق و زهکشی کافی و pH مناسب باشد ، در آن به خوبی رشد کرده و عملکرد کافی را به همراه خواهد داشت. البته باید توجه داشت که خاکهای سبک تر معمولاً سنگین تر و مرطوب تر از خاکهای سنگین تر هستند و بنابراین در اوایل بهار خنک و دیرتر در پاییز سرد می شوند و چون تهویه بهتری دارند درختان میوه دارای آب و مواد مغذی کافی هستند. در آنها.
ث - آب:
به عنوان یک قاعده ، اگر این منطقه بیش از 700 میلی متر بارندگی در سال با توزیع یکنواخت دریافت کند ، برای رشد درختان میوه در فصل خشک مناسب است. در مناطقی با بارندگی سالانه 700-500 میلی متر ، آنها در طول فصل رشد به آبیاری منظم نیاز دارند. اکثر مناطق ایران به استثنای سواحل دریای خزر در گروه سوم قرار دارند و فقط گیاهان بسیار مقاوم در برابر آب (مانند انگور ، بادام ، پسته و انجیر) قابل کشت هستند ، در حالی که بقیه میوه ها باید به طور منظم رشد می کند آبیاری به دلیل کمبود آب ، تأمین آب اغلب نیازمند سرمایه قابل توجهی است که باید قبل از شروع احداث باغ مورد توجه و تأمین مالی قرار گیرد. علاوه بر کمیت و قیمت آب ، کیفیت آن نیز بسیار مهم است زیرا آبیاری مداوم خاک خوب با آب سنگین یا نمکی آن را به تدریج شور و غیر قابل استفاده می کند.

2- عوامل اقتصادی:
مهمترین هدف تولید هر محصولی کسب درآمد است. در همه اقدامات با هدف افزایش کمیت و کیفیت محصول ، باید همان هدف را در نظر گرفت ، به طوری که محصول باغی با داشتن کیفیت مطلوب ، کمترین هزینه را برای تولیدکننده نیز دارد. به طور کلی ، عوامل اقتصادی موثر بر تولید هر محصول ، از جمله میوه ، را می توان به دو گروه تقسیم کرد: هزینه های سرمایه گذاری یا تولید و عوامل مرتبط با بازار یا بازاریابی. گروه اول همیشه به شرایط خاص منطقه بستگی دارد و اصول تقریباً متفاوتی دارد که بحث آنها خارج از حوصله این سایت است ، اما اصول کلی بازار وجود دارد که در زیر به طور مختصر توضیح داده می شود.
به گفته اقتصاددانان ، هزینه یک محصول تا زمانی که وارد بازار نشود صفر است. به عبارت دیگر ، حتی بهترین محصول تولید شده ، اگر در بازار عرضه نشود یا مورد تقاضا قرار بگیرد ، جز آسیب رساندن به تولید کننده ، کاری نخواهد کرد. بنابراین ، قبل از ساختن باغ جدید ، باید مطالعه کنید و به اندازه کافی به بازار توجه کنید تا محصول آینده خود را بفروشید.
به طور معمول ، محصولات باغی برای یکی از چهار هدف زیر تولید می شوند:
الف: صادرات به بازارهای محلی برای مصرف تازه
ب: صادرات به بازارهای دورافتاده برای مصرف تازه
پ: ارسال به کارخانه های کنسرو سازی و خشک کردن
ت: ذخیره شده و در فصل کمبود و قیمت بالا برای سود بیشتر به بازار ارسال می شود. پس از انتخاب نوع میوه ای که می خواهد پرورش دهد ، پرورش دهنده باید نوع متناسب با شرایط تولید منطقه را انتخاب کند. به عنوان مثال: محصولی که برای بازار محلی تولید می شود باید زودهنگام ، آب دار و معطر باشد ، یک محصول برای بازارهای دور باید در حمل و نقل (حمل و نقل) در درجه اول آسیب ناپذیر باشد ، محصولی که باید به کمپوت تبدیل شود یا محصولات دیگر باید رنگ آمیزی و ذخیره شوند. .. طعم و بافت آن پس از آزمایش ، و میوه هایی که برای ذخیره سازی ارسال می شوند باید دارای ظرفیت خوبی باشند
سه نکته را در مورد بازار باید در نظر داشته باشید:
1- حجم تقاضای بازار:
یعنی در بازار هدف ، که برای بخشی از محصول خریدار وجود دارد. این یک عامل مهم در تعیین سطح کاشت است.
2- راحتی بازار:
یعنی میزان تقاضای میوه در بازار ، به عنوان مثال: سیب قند در تهران و ترش مصری در منطقه تهران یا شکر در شیراز اشتباه خواهد بود.
3- فاصله از محل تولید تا بازار:
هرچه فاصله بیشتر باشد ، هزینه حمل و نقل و درصد تلفات بیشتر است ، به این معنی که هزینه های بازاریابی بیشتر است. به همین دلیل ، بهتر است غذای فرآوری شده را تا آنجا که ممکن است در اطراف کارخانه ها پرورش دهید و مواد غذایی را در شهرهایی که دارای فضای لازم هستند ، ذخیره کنید.
3- تهیه نهال:
پس از انتخاب نوع و تنوع میوه متناسب با شرایط اکولوژیکی منطقه و عوامل اقتصادی ، نهال ها باید آماده شوند. بیشتر درختان میوه از طریق پیوند و برخی از آنها با قلمه ، خواب و بذر تکثیر می شوند. صرف نظر از روش رشد نهال ، کیفیت نهال ها از اهمیت بالایی برای رشد و باروری آنها برخوردار است. باغبان باید تلاش کند تا بهترین نهال ها را بدست آورد ، البته با قیمت بسیار بالاتر از حد معمول ، زیرا درختان تولید شده از چنین نهال ها نه تنها هزینه های اضافی را در چند سال اول باروری ، بلکه پوست آن را نیز جبران می کند. • درختان به دست آمده از نهال های ضعیف بیشتر مفید خواهند بود.
هنگامی که تعداد مورد نیاز نهال به دلیل کوچک بودن سطح کاشت کم است ، بهتر است آنها را به صورت آماده از موسسات مورد اعتماد خریداری کنید. این امر اولاً به پرورش دهنده اجازه می دهد تا بهترین نهال را انتخاب کند و ثانیاً از تولید نهال در مدت یک سال جلوگیری می کند. اگر سطح کاشته شده زیاد است ، زیرا گاهی اوقات خرید نهال بسیار گران است ، بهتر است باغبان نهال مورد نیاز خود را با کاشت بذر و پیوند آنها روی نهال های حاصله تهیه کند.
هنگام خرید نهال ، باید اطمینان حاصل کنید که همه نهال ها دارای ریشه قوی و سالم هستند و از آنجا که گیاهان معمولاً از زمین خارج شده و از شیرخوارگاه به محل کاشت برده می شوند و در زمستان نباید ریشه ها در اثر سرما آسیب ببینند. بیایید و وقتی به باغ رسیدید ، ریشه ها باید بلافاصله زیر خاک قرار گرفته و تا زمان کاشت در آنجا نگهداری شوند.
4- روشهای کاشت:
الف: نقشه باغ:
درختان میوه باید از نور کافی برای رسیدن به حداکثر رشد و تولید بالاترین کیفیت برخوردار باشند. برای انجام این کار ، هنگام کاشت ، لازم است فاصله خاصی بین درختان مجاور رعایت شود که برای درختان مختلف متفاوت است و در حداکثر رشد به اندازه آنها بستگی دارد. اگر همانطور که در اکثر باغهای سنتی ایرانی مشاهده می شود ، درختان نزدیکتر از حد لازم کاشته شوند ، در حین لقاح بر یکدیگر سایه می اندازند و عملکرد آنها کاهش می یابد. علاوه بر رعایت فاصله ، درختان باید در ردیف های منظم از شمال به جنوب کاشته شوند تا بتوانند از نور خورشید بیشتر استفاده کنند و به کارگران و وسایل نقلیه اجازه حرکت دهند. نسبت فاصله ردیف درختان به فاصله ردیف ها روش های مختلف کاشت را ایجاد می کند که مهمترین آنها مربع ، مستطیل ، مثلث و داربست است.
در روش مربع ، فاصله درختان در ردیف ها برابر با فاصله بین ردیف ها است ، به طوری که هر چهار درخت در بالای مربع قرار دارند و بنابراین ، در باغ ، علاوه بر ردیف ها از شمال به در جنوب ، ردیف های شرقی-غربی وجود خواهد داشت. در این روش ، در صورت حفظ فاصله مناسب در زمان کاشت ، درختان بیشترین سطح باغ را با حداکثر رشد می پوشانند و فاصله کمی بین آنها برای عبور کارگران و تجهیزات باقی می ماند. در این روش صبح و بعد از ظهر درختان مجاور یکدیگر را سایه می زنند و به همین دلیل این روش اگرچه برای مناطق گرمسیری با نور زیاد قابل قبول است اما برای مناطق سردسیر شمالی با شدت نور کمتر مناسب نیست.
در روش مستطیلی ، فاصله بین درختان در ردیف ها بیشتر از فاصله بین ردیف ها است و به همین دلیل ، با فرض اینکه مساحتی برابر با روش مربع به هر دو درخت اختصاص داده شود (به عنوان مثال ، 10.9 متر معادل 7.7 متر) ، درختان در صبح و در طول روز ، سایه های کمتری ایجاد می شود و هر درخت نور بیشتری دریافت می کند.
در این روش ، درختان با حداکثر ارتفاع فاصله بین ردیف ها را پر می کنند ، اما فضای بیشتری در ردیف درختان وجود دارد که حرکت وسایل نقلیه را در جهت حرکت شمال به جنوب آسان می کند. این روش به ویژه برای مناطق سردسیر مناسب است و توصیه می شود.
در روش مثلثی ، که لوزی و شش ضلعی نیز نامیده می شود ، هر سه درخت در رأس یک مثلث (معمولاً متساوی الاضلاع و گاهی اوقات متساوی الیاف) با جهت شرقی-غربی کاشته شده اند و هر چهار درخت در رأس لوزی کاشته شده اند. این روش مشابه روش سایه زنی مربع است و تفاوت آن با روش مربع این است که اولاً هیچ ردیفی از شمال به جنوب در این روش وجود ندارد و ثانیاً در فواصل مساوی ، این روش حدود 16 درصد بیشتر از مربع است. روش ، روش ، در واحد سطح.
هنگام استفاده از داربست ، درختان با استفاده از روشهای خاص قطع می شوند و توسط چندین ردیف کابل فلزی متصل به پایه پشتیبانی می شوند. در این روش ، درختان فقط در یک طرف ردیف قرار دارند و معمولاً درختان هر ردیف ، در حداکثر رشد خود ، فاصله بین آنها را پر می کنند. زیرا از این طریق گیاهان فقط "دو بعد" دارند. آنها نسبت به بادهای عمود بر جهت ردیف حساس هستند و به همین دلیل در مناطقی که وزش باد شدید و منظم دارد ، جهت ردیف باید موازی باد باشد ، به طوری که یک طرف ردیف در طول صبح و تا ظهر ، دیگری در طول روز و از نور خورشید در عصر استفاده کنید.
ب: ایجاد نقشه باغ و آماده سازی محل کاشت:
برای پیاده سازی نقشه باغ ، ابتدا باید محل کاشت اولین درخت و ، بر این اساس ، محل اولین ردیف درختان در امتداد زنجیره را تعیین کنید. برای انجام این کار ، در گوشه ای از زمین با چکش ، نقطه ای تعیین می شود که نصف فاصله از دو مرز یک گوشه باغ (که می تواند دیوار و جو آب ، جاده و غیره باشد) باشد. ) یک میخ چوبی از این نقطه روی طناب شروع می شود. اولین ردیف باغبانی ، که ترجیح داده می شود شرقی-غربی باشد ، روی زمین ایجاد می شود. گام بعدی در روش های مربع ، مستطیل و داربست این است که دو خط عمود بر خط اصلی در هر دو انتها بکشید. در سطوح بالاتر ، این کار را می توان با یک دوربین نمای کلی انجام داد تا از اشتباه جلوگیری شود ، اما در سطوح پایین ، می توانید موارد زیر را انجام دهید:
ابتدا ، در فاصله 3 متری از نقاط انتهایی A و ، دو نقطه C و نقطه D روی خط مستقیم اصلی A و مشخص می شوند ، سپس یک قوس با شعاع چهار متر در مرکز نقطه A ترسیم می شود ، و قوس با شعاع 5 متر در مرکز نقطه C کشیده شده است به طوری که آنها در نقطه C قطع می شوند. همین عمل برای نقاط و D انجام می شود تا نقطه خود را بدست آورند. با توجه به خواص مثلث قائم الزاویه ، زوایای S-A-C- و S--D زاویه دار هستند. با بیرون کشیدن خطوط A-S و -S ، دو اندازه گیری دیگر از ناحیه اصلی کاشت درخت دریافت می کنید ، که در آن با استفاده از متر فاصله بین خطوط را تعیین می کنیم و آنها را با طناب متصل می کنیم.
در روش مثلثی ، خطوط AS و S مورد نیاز نیستند و محل آنها باید پس از رسم خط A ، محل درخت دوم از انتهای ردیف با متر مشخص شده و سپس به مرکز این نقطه باشد. و نقطه A ، دو قوس با شعاع معادل. فاصله مورد نظر را طوری رسم کنید که آنها قطع شوند ، نقطه تقاطع محل اولین درخت را در خط بعدی تعیین می کند. این عمل باید تا زمان تعیین همه ردیف ها تکرار شود. در هر سه روش ذکر شده ، موقعیت درختان در ردیف ها با استفاده از یک متر تعیین می شود. اگر شکل چشم انداز باغ کاملاً صحیح نباشد ، یا جهت دیوارهای آن شرقی-غربی و شمالی-جنوبی-جنوبی نباشد ، قسمتهایی از باغ خارج از منطقه اصلی درختکاری قرار دارد که می توان درختان را در آن قرار داد. با گسترش خطوط کشیده شده تعریف می شود.
پس از تعیین محل درختان با حفر با دست مخصوص یا بذری متصل به تراکتور ، سوراخ متناسب با نوع و عمق (عمق) خاک گرفته می شود و اندازه ریشه نهال بزرگتر است. حفر سوراخ با دست کاری خسته کننده است و با تراکتور می توان این کار را سریعتر و مقرون به صرفه تر انجام داد. در خاکهای عمیق که بافت خوبی نیز دارند ، به جای حفر چاله ، می توانید خاک را با خاک زیرزمینی (زیرخاک) که در دو جهت عمود بر ردیفها زمین زده شده ، حفر کنید. درختان سست و کاشته شده در چهارراه خطوط حفاری.
الف: کاشت نهال و هرس اولیه:
هنگام کاشت ، بیشتر نهال های میوه باید ابتدا با قیچی تیز هرس شوند تا ابتدا سر ریشه اصلی قطع شود و گیاه تحریک شود تا ریشه های ثانویه بیشتری تولید کند. ثانیاً ، ریشه های ریشه ها ، که عمدتاً از خاک خزانه زخمی بریده شده و به طور نامنظم قطع شده اند ، دارای سطح صاف هستند ، زیرا ریشه های زخمی و سرهای ناهموار به سرعت مورد حمله قارچ ها و باکتری های مختلف قرار می گیرند و می میرند ، در حالی که اگر برش صاف است ، به راحتی باعث ترمیم می شود و از نفوذ عوامل بیماری زا جلوگیری می کند.
برای کاشت نهال ، اگر خاک باغ بارور باشد ، قوام مناسبی داشته باشد و با حفر آماده شود ، کافی است قسمتی از خاک را با بیل از محل کاشت بردارید ، ریشه ها را در یک حفره قرار دهید ، آنها را با خاک ناهموار (سطح). در مواردی که از گودال های دستی یا کاشت برای کاشت استفاده می شود ، ابتدا باید مقداری خاک درشت مخلوط با همان حجم کود فاسد شده مخلوط شده به مخروطی در انتهای گودال پر کنید ، سپس ریشه ها را روی آن مخروط قرار دهید و آن را بپوشانید. با خاک خود و گودال را پوشانده اند.

احداث باغ
  • نهال سبز با دارا بودن قابلیت ها و امکانات منحصر بفرد خود ، می تواند شما را در احداث یک باغ میوه کمک نماید. تمامی مراحل اجرای پروژه احداث باغ ، آزمایش خاک ، آزمایشات میکروبی ، تحقیقات آب و هوایی ، نقشه کشی و طراحی باغ ، راه اندازی سیستم آبرسانی ، اجرا و کاشت نهال درختان در کنار شما هستیم.
  • شرایط آب و هوایی
  • انتخاب خاک
  • انتخاب منطقه (موقعیت منطقه)
  • انتخاب رقم
  • عوامل اقتصادی

هنگام کاشت نهال ، چندین نکته باید رعایت شود:
1- عمق کاشت باید به گونه ای باشد که محل پیوند (محل پیوند) حداقل چند سانتی متر از سطح خاک باشد ، به طوری که گیاه در بالای پیوند ریشه دار نشود ، که می تواند تأثیر پایه را خنثی کند. و گیاه سقوط درخت (یعنی تاج آن باید در اعماق خاک قرار گیرد تا خفه شود.
2- در جاهایی که باد مرتب می وزد ، شاخه ها باید رو به باد باشند تا در اثر فشار باد گیاه شکسته نشود. در مناطق بادخیز ، توصیه می شود از نگهبان برای مراقبت از نهال در سالهای اولیه استفاده کنید. این امر به ویژه برای گیاهانی که روی پایه های کوتوله پیوند زده شده اند بسیار مهم است.
۳- پس از کاشت و پر شدن حفره ، خاک اطراف ریشه ها باید کاملاً سفت شود ، خاک را با یک پا یا بیل به اطراف نهال ها فشار دهید تا هیچ محفظه هوایی در اطراف ریشه ها باقی نماند و همچنین میزان ته نشینی خاک ناشی از آن به آبیاری - رخ می دهد و منجر به غرق شدن حداقل نهال می شود.
4- نهال ها باید بلافاصله پس از کاشت آبیاری شوند. در غیر این صورت ، درصد نهالهایی که به اصطلاح ریشه نمی زنند افزایش می یابد و آنها باید دوباره کاشته یا پیوند شوند.
5- نهال های کشت شده باید مطابق روشهای ذکر شده در قسمت هرس هرس یا هرس شوند.
یا مراقبت از باغ ساخته شده:
هر باغی برای رشد و عملکرد مطلوب نیاز به مراقبت ویژه دارد. مهمترین این نگرانیها ، که معمولاً به آنها عملیات می گویند ، در زیر مورد بحث قرار می گیرد.
1- آبیاری:
در شرایط مطلوب ، ریشه های درخت به عمق نسبتاً زیادی نفوذ می کنند و در جهت افقی ، بسته به بافت خاک و نوع درخت ، از هر طرف 1.5 تا 3 برابر شعاع ساقه یا سایه درخت پخش می شوند. درخت با این حال ، مطالعات نشان داده است که بیشتر ریشه های فعال درخت در زیر شاخه های آن ، در عمق حداکثر 60 سانتی متر از زمین واقع شده است. بنابراین ، گیاه مهمترین قسمت آب و مواد مغذی را از این قسمت از خاک جذب می کند. همانطور که قبلاً ذکر شد ، در مناطقی که میزان بارندگی سالانه کمتر از 700 میلی متر یا نامتعادل است ، در روزهای خشک نیاز به آب آبیاری درخت است. در حال حاضر چهار روش اصلی آبیاری در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
الف: آبیاری حوضه یا آبیاری سیلابی:
در این روش ، باغ به قسمت هایی با یک یا چند درخت تقسیم می شود و هر قسمت که آبیاری می شود ، پر از آب می شود. راندمان هزینه این نوع آبیاری نسبتاً پایین است. یعنی قسمت قابل توجهی از آبی که وارد زمین می شود توسط درخت استفاده نمی شود ، تا عمق خاک فرو می رود و از دسترس ریشه خارج است. یکی از مزایای این روش این است که نیازی به تسطیح خاک ندارد و نیازی به تجهیزات آبیاری مدرن ندارد که هزینه بالایی دارد. در ایران از مرکبات در باغهای جوان برای جلوگیری از شیوع بیماریهای ناشی از خاک استفاده می شود.
ب: روش آبیاری شیار:
با این روش ، در دو طرف ردیف کاشت ، دو شیار با عمق 10 تا 15 سانتی متر و عرض 25 تا 30 سانتی متر ساخته می شود که از طریق آنها آب تحت فشار کم تامین می شود. رطوبت ریشه با ورود تدریجی آب به خاک اطراف شیار و مرطوب کردن محیط ریشه انجام می شود. اثربخشی این روش بیشتر از روش زمین است و برای استفاده از آن زمین باید کاملاً تراز و مسطح باشد.
از سیفون های آلومینیومی یا پلاستیکی برای سرریز آب از جریان اصلی به داخل شیارها و تنظیم مقدار آن استفاده می شود. برای آبیاری قطره ای ، تعداد شیارهای هر طرف درخت باید به تدریج با افزایش عمر و اندازه درختان افزایش یابد ، به طوری که در حداکثر رشد ، کل سطح باغ با شیارهای موازی پوشانده شده و آبیاری می شود.
ت: روش آبپاش:
در این روش درختان با فواره های دوار که به لوله های مخصوص متصل شده اند آبیاری می شوند. کارآیی این روش نسبت به روش های قبلی بیشتر است و حدود 80 درصد است و یکی از مزایای آن این است که نیازی به خنثی سازی امکان استفاده از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی با آبیاری و در موارد خاص ، وجود ندارد. برای مقابله با سرماخوردگی ضعف اصلی این روش قیمت بالای لوله ها ، پمپ ها و سایر اقلام ضروری است.
پ: روش رها کردن:
در این روش ، آب با پمپ های مخصوص از طریق لوله های پلاستیکی نسبتاً نازک و انعطاف پذیر که در امتداد هر ردیف روی سطح خاک قرار می گیرند ، جاری می شود و به صورت قطره چکان از طریق قطره چکان های مخصوص واقع در امتداد لوله خارج می شود که خاک اطراف درخت را حفظ می کند. مرطوب تعداد نهال برای نهال های جوان یک عدد است و به تدریج با رشد گیاه به 3-4 درخت در هر درخت افزایش می یابد. این روش دارای راندمان جریان حدود 95 است و نیازی به تسطیح خاک ندارد ، اما ایجاد آن هزینه بر است. استفاده از این روش در خاکهای شور یا آبهای سنگین و شور به سرعت شوری خاک را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این امر و جلوگیری از تجمع شیرابه از تجمع نمک ، اندازه فیلتراسیون باید به اندازه مورد نیاز افزایش یابد تا آب با نفوذ به زیرخاک و شستشوی املاح اضافی از کف ، حرکتی (عمیق) داشته باشد. بالا را بردارید.
2- کود:
از این نظر ، درختان میوه شباهت زیادی به گیاهان دیگر دارند ، به نام چند مورد از آنها.
پاسخ: در میان مواد مغذی ضروری (مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم) ، درختان میوه معمولاً قبل از شروع باروری فقط به نیتروژن اضافی نیاز دارند و مقدار فسفر و پتاسیم موجود در خاک برای رفع نیازهای آنها تا زمانی که خاک ناکافی باشد کافی است. از نظر این دو عنصر
ب: پرورش دهندگان از یک فرمول عمومی و بسیار خشن برای افزودن نیتروژن به خاک خود استفاده می کنند. طبق این فرمول ، بسته به میزان رشد ، باید به هر درخت 60 تا 90 گرم نیتروژن خالص در سال ، اما بیش از 500 تا 1000 گرم در سال داده نشود. بنابراین ، یک بونسای سالانه 60 گرم (حداکثر 500 گرم) نیتروژن و یک درخت بالغ قوی سالانه 90 گرم (تا 1000 گرم) نیتروژن در سال دریافت می کند و پس از رسیدن ، حداکثر مقدار کود دریافتی سالانه به ترتیب در 500 و 1000 گرم ثابت می ماند که باید دو یا سه بار به درخت داده شود ، یک بار در اوایل بهار و یک یا دو بار در طول فصل رشد. میزان مصرف کودهای فسفره و پتاس ، بسته به نوع گیاهان و میزان این کودها در خاک ، بین 50 تا 150 کیلوگرم در سال در هکتار متغیر است. برای استفاده ، کود باید با خاک زیر تاج درخت مخلوط شود و در صورت امکان درخت فوراً آبیاری شود.
پاسخ: مواد معدنی مانند آهن ، روی ، منیزیم و غیره فقط در صورت وجود علائم مشخص کمبود در باغ باید به خاک اضافه شود. برای تعیین مقدار مورد نیاز این عناصر ، بهتر است برگ درختان را پهن کرده و مقدار عنصر مورد نظر را اندازه گیری کرده و آن را با مقدار یک گیاه سالم یا تعداد جداول مخصوصی که برای این منظور وجود دارد مقایسه کنید. به
پاسخ: کودهای حیوانی دارای ارزش غذایی کمی هستند و عمدتا برای بهبود خواص فیزیکی خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب استفاده می شوند.
بسته به میزان مواد آلی در خاک ، توصیه می شود 40-40 تن کود فاسد در سال در هکتار باغ استفاده شود.
پاسخ: در بسیاری از موارد توصیه می شود که کودهای سبز در باغ رشد کنند ، به ویژه حبوبات تیره یک ساله (Leguminosae) ، که می تواند نیتروژن را در هوا تثبیت کند. این گیاهان وقتی در پایان فصل رشد با شخم زدن با خاک مخلوط می شوند ، اولاً مانند کود ، خواص فیزیکی خاک را بهبود می بخشد و ثانیاً با آزادسازی نیتروژن تثبیت شده خود در خاک ، باروری آن را افزایش می دهند.
3- هرس:
با توجه به نیاز به هرس ، درختان میوه را می توان به سه گروه تقسیم کرد:
گروه اول شامل درختانی مانند مرکبات است که در طول عمر خود نیازی به هرس ندارند و بدون آن ، طبیعتاً شکل خاصی به خود گرفته و میوه کافی تولید می کنند.
گروه دوم شامل درختانی مانند سیب ، گلابی ، بادام و گردو است که در چند سال اول نیاز به هرس دارند ، اما هرس با رشد و باردهی باید به حداقل برسد.
گروه سوم شامل میوه هایی مانند هلو ، انجیر و انگور است که علاوه بر هرس شکل ، باید در دوران بلوغ نیز مرتباً هرس شوند تا از طریق ظهور شاخه های جوان ، عملکرد آنها افزایش یابد.
4- گرده افشانی:
تمام درختان میوه در ایران ، به استثنای خرمالو و انجیر ، گلابی و مرکبات ، برای تولید میوه به گرده افشانی نیاز دارند. با توجه به عامل انتقال گرده ، میوه ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد.
گروه اول شامل دو درخت است:
خرما و انجیر بدون دانه ، اگرچه ممکن است در طبیعت میوه بسیار کمی تولید کنند ، اما برای تولید محصول اقتصادی باید توسط انسان گرده افشانی شود.
گروه دوم:
شامل گردو ، پسته ، فندق ، توت و انار است که توسط باد گرده افشانی می شود و نیازی به دخالت انسان ندارد.
گروه سوم:
این شامل میوه های دیگر ، به ویژه غلات و مغزها است که توسط حشرات گرده افشانی می شود ، به ویژه زنبورها ، و بنابراین زنبورداری باغی برای تولید محصول ضروری است. تعداد کندوها در هکتار بسته به اندازه درختان و میزان گلدهی آنها از یک تا پنج متغیر است. لازم به ذکر است که زنبورها در روزهای بارانی که باد شدید است و دمای هوا زیر 18 درجه سانتیگراد است کمتر فعال می شوند. اگر این شرایط با روزهای گلدهی این گروه از درختان منطبق باشد ، در برخی موارد دخالت انسان و گرده افشانی مصنوعی با تکان دادن شاخه های گلدار درخت مناسب بر روی دیگر درختان باغ برای به دست آوردن برداشت اقتصادی لازم است.
5- تنك كردن(Thinning):
بیشتر درختان میوه بیش از ظرفیت باردهی خود گل تولید می کنند و اگر همه این گلها میوه ای شوند درخت ضعیف می شود ، میوه کوچک و بی کیفیت است و درخت ممکن است از یکساله متناوب رنج ببرد. به همین دلیل ، بیشتر گل ها و میوه های جوان باید حذف شوند. به عنوان مثال ، اگر تنها پنج درصد از گل های سیب ، گیلاس و گیلاس میوه های بسیار کوچکی داشته باشند ، وقتی 25 تا 35 درصد گل ها میوه هستند ، گیاه محصول بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت. فرآیند حذف گلها و میوه های اضافی از درختان را نازک شدن می نامند. برخی از درختان میوه (مانند گیلاس ، گیلاس ، بادام ، پسته ، فندق و مرکبات) نیازی به نازک شدن ندارند و می توانند هر میوه ای که پس از ریزش طبیعی روی درخت باقی مانده رشد کرده و رسیده شوند. در برخی از گیاهان (مانند زردآلو و آلو) ، اگرچه تعداد میوه ها در صورت کمتر بودن بیشتر خواهد بود ، اما نازک شدن کمکی نمی کند و بنابراین ، این گیاهان نیز نازک نمی شوند. سایر میوه ها (به ویژه سیب ، گلابی ، هلو ، خرما و انگور) بسیار مثبت به نازک شدن واکنش نشان می دهند ، بنابراین قطعاً باید رقیق شوند. رقیق سازی می تواند به صورت مکانیکی یا شیمیایی انجام شود. نازک شدن مکانیکی را می توان با دست انسان (که بسیار دقیق ، اما گران و کند است) ، فشار آب (که تنظیم گلهای دور چندان دقیق نیست و دشوار نیست) و چوب های بلند (که به درخت آسیب می رسانند) انجام داد. در نازک سازی شیمیایی از انواع مختلف اکسین با غلظت 50- 10 ppm و یک اتیفون با غلظت ppm 20-300 ، بسته به نوع چوب استفاده می شود. سایر موادی که برای نازک شدن درختان میوه ، به ویژه دانه ها و انواع میوه های سنگی مهم هستند ، شامل Sevin (1-naplil-N-methylcarbamate) است که زنبورها در برابر آن بسیار آسیب پذیر هستند و Elgetol (dinitroorthocresol-DNOC). در غلظت ppm 1000-500 استفاده می شود. شدت نازک شدن (درصد گل و میوه حذف شده) بستگی به نوع درخت ، میزان رشد آن و میزان میوه تولید شده دارد. برای سیب و هلو ، به طور کلی توصیه می شود که به ازای هر 30 برگ یک درخت یا هر 10 سانتی متر از یک شاخه بارور ، یک میوه بگذارید و بقیه را باید حذف کرد ، اگرچه این گونه ها بسیار تقریبی و نامشخص هستند.
۶- ساير عمليات برداشت : علاوه بر آنچه كه بالا گفته شد، نگهداري درختان ميوه مستلزم انجام عمليات ديگري از قبيل جلوگيري از ريزش بي موقع ميوه‌ها، مبارزه با بيماري ها، آفات، علف‌هاي هرز، سرمازدگي و غيره نيز مي‌باشد.